Cahil Olmayın

Cahil Olmayın

Bu konu hakkında kendi düşüncelerimi paylaşacağım sizlerle şöyle ki bir insanla istediğiniz kadar bilgili olun onun için sadece bildiği doğrudur ondan başkası her zaman yalandır.

Konuştuğunuz kişi eğer ki öyleyse sadece bir kişide olmaya bilir bir toplulukta bilene cahil bir insanın olduğunu düşünüyorsanız asla ve asla teke tek konuşmaya düşmemeye çalışın çünkü o tartışmayı siz bitirmek isteseniz bilene o asla bitirmez sürekli ağzında o konu hakkında sürekli olarak bir şeyler anlatır.

Şöyle ki bir konu hakkında konuşuyorsunuz ve konuştuğunuz konu herkes tarafından da bilinse onun için o yanlıştır. Eğer ki konuştuğunuz şeyler o kişinin söylediklerini üstünde ise o zaman o konuşmadan kaçmaya başlarlar direk olarak sizin hatalarınıza yönelirler. Bir hata yapınca küçük bilene üstünden asırlar bilene geçse o konudan haklı çıkmak için sizin hatalarınızı yüzünüze vurmaya çalışırlar.

Mesela yaptığı bir hatayı gördünüz ve sizin bildiğiniz bir olay asla ve asla yanlış yaptığını kabullenmezler tam tersine sizin yanlış bir şey yaptığınızı öne sürerler siz orada konuşarak halledelim deseniz bilene bağıra çağıra konuşurlar galiba ne kadar çok bağırırsam o kadar haklı olurum düşüncesiyle bağırıyor eğer ki siz haklıysanız sizin hatalarınız ön plana çıkmaya başlar sonrasında ise tartışma bittikten sonra haksız olduğunu anlayıp susmaya başlar daha konuşmaz o konu hakkında isterse yüz kişi gelsin ve hata sende desin yine orada kendi haklıdır asla kabullenmez ve kendinin haklı olduğunu düşünür.

Eğer ki haksız olduğunu anladıysa da kimsenin onun haksız olduğunu görmemesi için başkalarının üzerine atmaya başlaya bilirler.

Bunu yapan kişilere demek istediğim şey şu biraz kabullenmeyi öğrenin yanlış yapsanız kimse sizi kötülemez en azından tartıştığınız kişiyle aranız bozulmaz.
İvan Pavlov dediği gibi “Asla her şeyi bildiğini sanma. Gerçekten çok bilgili olsan da, kendi kendine “ben cahilim’’ diyebilecek cesaretin daima olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir